Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Dzieła Roberta Sachsse
13
 
 
 
 
  ID: 5404000

Kamień pamiątkowy Roberta Sachsse

Denkmal Robert Sachsse



Budowa
1896
Status
Istnieje częściowo
 
Kamień upamiętniający lwóweckiego regionalistę, geologa z zawodu, poetę, fotografa i publicystę Roberta Sachsse żyjącego pod koniec XIX wieku.
R. Sachsse znał każdy zakątek naszej ,,Śląskiej Szwajcarii". Urodzony pośrodku niej w Jeleniej Górze, dorosłe życie spędził w Lwówku. Znana jest data odejścia, zmarł 12 października 1895 r.. Ukończył ukochane studia mineralogiczne, pracował jako geolog i prowadził sklepik z wyrobami zen złota i srebra + doradztwo. Dał wiele wykładów, zarówno w kręgach ...
Kamień upamiętniający lwóweckiego regionalistę, geologa z zawodu, poetę, fotografa i publicystę Roberta Sachsse żyjącego pod koniec XIX wieku.

R. Sachsse znał każdy zakątek naszej ,,Śląskiej Szwajcarii". Urodzony pośrodku niej w Jeleniej Górze, dorosłe życie spędził w Lwówku. Znana jest data odejścia, zmarł 12 października 1895 r.. Ukończył ukochane studia mineralogiczne, pracował jako geolog i prowadził sklepik z wyrobami zen złota i srebra + doradztwo. Dał wiele wykładów, zarówno w kręgach naukowych jak i popularnych stowarzyszeniach. Rysował mapy geologiczne. Był organizatorem wystaw. Zapadła w pamięci ówczesnych, potrójna wystawa o Lwówku: Promocja miasta, nauka, archeologia. Należał do klubu muzycznego w Lwówku, pisał teksty piosenek turystyczno – rajdowych o górach i nie tylko, organizował festiwale piosenki na Bucholcu. W towarzystwie ołówka podczas swoich radosnych wędrówek, ale z oczami dookoła i do wewnątrz. To co widział rysował, to co czuł zapisywał w wiersze. Przeprowadzał cykliczne badania, wielokrotnie sprawdzając nazwy i lokalizację obiektów, ulepszając panoramy raz po raz, których wydał kilkanaście, m.in. - panoramy z góry Okole i Grodźca.
Sześć panoramicznych okrężnych widoków, wydanych w cyklu ogólnych widoków Karkonoszy, pod nazwą ,, Z królestwa Liczyrzepy" (,,Aus Rübezahl Reiche") to owoc 15 lat starań.
- Znamy tylko tytuły (trwają poszukiwania), to:
1.Góry Izerskie z Doliną Mirska, widok z zamku Gryf.
2. Główny odcinek skrzydła zachodniego Karkonoszy z Doliną Jeleniej Góry i Cieplic. Widok z Bobrowych Skał..
3. Główny odcinek wschodniego skrzydła Karkonoszy z Doliną Mysłakowic. Widok z Mysłakowic.
4. Część zachodnia, niższa: Karkonosze i Dolina Jeleniej Góry i Cieplic, widok z pensjonatu Grzybowiec (Bismarckshöhe) k. Jagniątkowa.
5. Górski obszar między Karpnikami a Miedzianką z grzbietem Rudaw Janowickich i wschodnim skrzydłem Karkonoszy.
6. Widok na Sedmidolí (Siedem Dolin) i wschodnie skrzydło Karkonoszy (strona południowa - Czeska) z Petrovej boudy.
Wszystko przyciąga wzrok, obiekty, wzgórza, miejscowości, rzeki, doliny, wsie, itp. Są pełne nazwy, także ukryte - wskazane, zaznaczone ścieżki , wysokości głównych gór. Dodano na dole niezbędne wyjaśnienia.
W tekstach z października 1873 r. w ,,RÜBEZAHL Der Schl. P.B.” pojawia się fotograf z Lwówka, R. Sachße. Być może to nasz Robert, który zainteresował się coraz lepszym sprzętem do fotografowania i zamienił ołówek na aparat? Byłby wtedy pierwszym fotografem w Lwówku. Robert Sachsse wyprzedził swoją działalnością o kilkanaście lat, powstałe w 1880 r. R.G.V., które uhonorowało go kamieniem pamiątkowym postawionym na Bucholcu. Po 1945 r. nadgorliwcy, przejęci partyjną propagandą zniszczyli napisy. Dobrze, że nie pomnik.
Napisano na podstawie artykułu opisującego nowo wydane panoramy w periodyku ,,RÜBEZAHL Der Schlesischen Provinzial Blätter” z maja 1873 r. [Tado]
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1895-11-01
    komentarze: 0
    Notatka pośmiertna. Przekład - www.DeepL.com: W dniu 12 października ...
  • Data: 1895-12-01
    komentarze: 0
    Ku pamięci R. Sachsse. Kiedy ponad dziesięć lat temu po raz pierwszy ...
  • Data: 2015-04-11
    komentarze: 0
    ZURDANKBAREN ERINNERUNGANR. (Robert) SACHSSE ____MÄNNERGESANGSVEREIN ...
  • Data: 2015-04-12
    komentarze: 0
    Napisy zniszczone.
  • Data: 2017-06-17
    komentarze: 1
    Pamiątkowy obelisk z przełomu XIX i XX wieku.

Kamień pamiątkowy Roberta Sachsse na innych fotografiach
  • 1937