MENU
Notatka pośmiertna. Przekład - www.DeepL.com:
W dniu 12 października 1895 roku zmarł w Lwówku Śl. po krótkiej chorobie były radny i złotnik Robert Sachsse. Tym samym grupa lokalna z Lwówka straciła jednego z najbardziej zasłużonych członków R.G.V. i jednego z najwierniejszych zwolenników. Bardziej szczegółowe upamiętnienie tego dzielnego człowieka wydaje się być dla stowarzyszenia honorowym obowiązkiem. Sachsse, pochodzący z Jeleniej Góry, należał do tych, którzy byli otwarci na wszystko, co piękne w naturze i ludzkim duchu. Miłość do ojczyzny wyrażał wielokrotnie w mowie okolicznościowej, a 2 z jego licznych wierszy dzięki kompozycjom stały się znane w szerszych kręgach: ,,Eine Sängerfahrt ins Riesengebirge" (Wycieczka śpiewaków w Karkonosze), oraz ,,König Sommers Einzug" (Letnie wejście króla), pierwszy skomponowany przez Tschircha, drugi przez Bibera. Ale on miał nie tylko liczne zainteresowania, ale i piękny talent do wszystkiego. Jako owoce przywoził z górskich wędrówek, oprócz znalezisk do swojej cennej kolekcji kamieni, liczne, częściowo doskonałe rysunki w swoim szkicowniku, z których część kopiował. Najbardziej znany powinien być kolorowy druk, który odtwarza panoramę z Okola.
W Lwówku, gdzie znalazł swój prawdziwy dom, długo będzie brakowało jego działalności charytatywnej. Nie wysuwając się naprzód, zdobył najistotniejsze zasługi i miał największy udział w wielu dziełach, które stworzyła lokalna grupa R.G.V. z Lwówka. Zagospodarowanie (turystyczne) skał piaskowcowych koło Mojesza (Szwajcaria Lwówecka) jest w szczególności jego dziełem. Na krótko przed śmiercią, kiedy widziałem go ponownie w ostatnich dniach września, był dumny z sukcesu promu na Bobrze, dzieła z tego roku, który został zwodowany dzięki 200 markom przyznanym przez walne zgromadzenie. Liczne dary, które były w nim zjednoczone, wydałyby obfitsze owoce, gdyby ten wybitny człowiek otrzymał wykształcenie naukowe; ale nawet bez tego wykształcenia wzrastał wraz z darami, którymi go obdarzono, a jego imię pozostanie w czci wśród tych, którzy go znali. Dr Scholz.

Dodał: Tado° - Data: 2021-01-24 12:16:47 - Odsłon: 65
01 listopada 1895


Kamień upamiętniający lwóweckiego regionalistę, geologa z zawodu, poetę, fotografa i publicystę Roberta Sachsse żyjącego pod koniec XIX wieku.

R. Sachsse znał każdy zakątek naszej ,,Śląskiej Szwajcarii". Urodzony pośrodku niej w Jeleniej Górze, dorosłe życie spędził w Lwówku. Znana jest data odejścia, zmarł 12 października 1895 r.. Ukończył ukochane studia mineralogiczne, pracował jako geolog i prowadził sklepik z wyrobami zen złota i srebra + doradztwo. Dał wiele wykładów, zarówno w kręgach naukowych jak i popularnych stowarzyszeniach. Rysował mapy geologiczne. Był organizatorem wystaw. Zapadła w pamięci ówczesnych, potrójna wystawa o Lwówku: Promocja miasta, nauka, archeologia. Należał do klubu muzycznego w Lwówku, pisał teksty piosenek turystyczno – rajdowych o górach i nie tylko, organizował festiwale piosenki na Bucholcu. W towarzystwie ołówka podczas swoich radosnych wędrówek, ale z oczami dookoła i do wewnątrz. To co widział rysował, to co czuł zapisywał w wiersze. Przeprowadzał cykliczne badania, wielokrotnie sprawdzając nazwy i lokalizację obiektów, ulepszając panoramy raz po raz, których wydał kilkanaście, m.in. - panoramy z góry Okole i Grodźca.
Sześć panoramicznych okrężnych widoków, wydanych w cyklu ogólnych widoków Karkonoszy, pod nazwą ,, Z królestwa Liczyrzepy" (,,Aus Rübezahl Reiche") to owoc 15 lat starań.
- Znamy tylko tytuły (trwają poszukiwania), to:
1.Góry Izerskie z Doliną Mirska, widok z zamku Gryf.
2. Główny odcinek skrzydła zachodniego Karkonoszy z Doliną Jeleniej Góry i Cieplic. Widok z Bobrowych Skał..
3. Główny odcinek wschodniego skrzydła Karkonoszy z Doliną Mysłakowic. Widok z Mysłakowic.
4. Część zachodnia, niższa: Karkonosze i Dolina Jeleniej Góry i Cieplic, widok z pensjonatu Grzybowiec (Bismarckshöhe) k. Jagniątkowa.
5. Górski obszar między Karpnikami a Miedzianką z grzbietem Rudaw Janowickich i wschodnim skrzydłem Karkonoszy.
6. Widok na Sedmidolí (Siedem Dolin) i wschodnie skrzydło Karkonoszy (strona południowa - Czeska) z Petrovej boudy.
Wszystko przyciąga wzrok, obiekty, wzgórza, miejscowości, rzeki, doliny, wsie, itp. Są pełne nazwy, także ukryte - wskazane, zaznaczone ścieżki , wysokości głównych gór. Dodano na dole niezbędne wyjaśnienia.
W tekstach z października 1873 r. w ,,RÜBEZAHL Der Schl. P.B.” pojawia się fotograf z Lwówka, R. Sachße. Być może to nasz Robert, który zainteresował się coraz lepszym sprzętem do fotografowania i zamienił ołówek na aparat? Byłby wtedy pierwszym fotografem w Lwówku. Robert Sachsse wyprzedził swoją działalnością o kilkanaście lat, powstałe w 1880 r. R.G.V., które uhonorowało go kamieniem pamiątkowym postawionym na Bucholcu. Po 1945 r. nadgorliwcy, przejęci partyjną propagandą zniszczyli napisy. Dobrze, że nie pomnik.
Napisano na podstawie artykułu opisującego nowo wydane panoramy w periodyku ,,RÜBEZAHL Der Schlesischen Provinzial Blätter” z maja 1873 r. [Tado]

  • /foto/5420/5420281m.jpg
    2015
  • /foto/5404/5404007m.jpg
    2015
  • /foto/7129/7129949m.jpg
    2017

inne

Poprzednie: Zajazd Pod Trzema Lipami (dawny) Strona Główna Następne: Zamek Wleń