MENU
Ku pamięci R. Sachsse.
Kiedy ponad dziesięć lat temu po raz pierwszy wybrałem się do Lwówka, polecono mi "starego Sachsse" i, jak się wkrótce przekonałem, nie mogłem znaleźć lepszego przewodnika dla moich celów niż on, "ponieważ sympatyczny starszy pan, ...... mężczyzna o śnieżnobiałych włosach, czerwonych policzkach i młodzieńczych oczach, jest podobno prawdziwą encyklopedią lwóweckich zabytków. ... należy do sztuk pięknych i rzemiosła, jest radnym i ma szczególne upodobanie do starych portali, sklepień, nagrobków, napisów, fresków, z których uzyskał dobre ilustracje lub samodzielnie wykonane rysunki, o ile dotyczą one Lwówka. "Tak go scharakteryzowałem później na s. 14 t. II mojej książki o Śląsku ( ).
Spacer przez Lwówek był bardzo interesujący pod przewodnictwem Sachssego. Najpierw pokazał mi domy, w których niegdyś mieszkali król Maciej Korwin, cesarz Rudolf II, król Fryderyk Wilhelm III i cesarz Napoleon; następnie zaprowadził mnie do zabytkowego ratusza z jego wspaniałą fasadą i salą posiedzeń rady, wspaniałego dzieła architektury późnogotyckiej. Następnie udaliśmy się do kościoła katolickiego, również pięknego gotyckiego budynku, a stamtąd do pozostałości starych murów miejskich, gdzie pokazał mi obraz starego Lwówka; następnie pokazał mi kamienne lwy, symbol miasta, i zaprowadził mnie na cmentarz kościelny, aby zwrócić moją uwagę na kilka pięknych średniowiecznych nagrobków. Na koniec pokazał mi najciekawsze rzeczy ze swojej kolekcji ilustracji i innych zbiorów w swoim mieszkaniu. Widać było, jak bardzo starszy pan był zadowolony, że tak bardzo interesuję się Lwówkiem i jego zabytkami.
Szkoda, że tak żywej, historyczno-artystycznej encyklopedii jak ten Sachsse nie znajdziemy w każdym śląskim mieście. To były myśli, z którymi się z nim żegnałem. Uczcijcie jego pamięć!

Dr Schroller Franz, Dyrektor Seminarium (Nauczycielskiego - ) __ Przekład - www.deepl.

Dodał: Tado° - Data: 2021-07-17 18:34:46 - Odsłon: 90
01 grudnia 1895


Kamień upamiętniający lwóweckiego regionalistę, geologa z zawodu, poetę, fotografa i publicystę Roberta Sachsse żyjącego pod koniec XIX wieku.

R. Sachsse znał każdy zakątek naszej ,,Śląskiej Szwajcarii". Urodzony pośrodku niej w Jeleniej Górze, dorosłe życie spędził w Lwówku. Znana jest data odejścia, zmarł 12 października 1895 r.. Ukończył ukochane studia mineralogiczne, pracował jako geolog i prowadził sklepik z wyrobami zen złota i srebra + doradztwo. Dał wiele wykładów, zarówno w kręgach naukowych jak i popularnych stowarzyszeniach. Rysował mapy geologiczne. Był organizatorem wystaw. Zapadła w pamięci ówczesnych, potrójna wystawa o Lwówku: Promocja miasta, nauka, archeologia. Należał do klubu muzycznego w Lwówku, pisał teksty piosenek turystyczno – rajdowych o górach i nie tylko, organizował festiwale piosenki na Bucholcu. W towarzystwie ołówka podczas swoich radosnych wędrówek, ale z oczami dookoła i do wewnątrz. To co widział rysował, to co czuł zapisywał w wiersze. Przeprowadzał cykliczne badania, wielokrotnie sprawdzając nazwy i lokalizację obiektów, ulepszając panoramy raz po raz, których wydał kilkanaście, m.in. - panoramy z góry Okole i Grodźca.
Sześć panoramicznych okrężnych widoków, wydanych w cyklu ogólnych widoków Karkonoszy, pod nazwą ,, Z królestwa Liczyrzepy" (,,Aus Rübezahl Reiche") to owoc 15 lat starań.
- Znamy tylko tytuły (trwają poszukiwania), to:
1.Góry Izerskie z Doliną Mirska, widok z zamku Gryf.
2. Główny odcinek skrzydła zachodniego Karkonoszy z Doliną Jeleniej Góry i Cieplic. Widok z Bobrowych Skał..
3. Główny odcinek wschodniego skrzydła Karkonoszy z Doliną Mysłakowic. Widok z Mysłakowic.
4. Część zachodnia, niższa: Karkonosze i Dolina Jeleniej Góry i Cieplic, widok z pensjonatu Grzybowiec (Bismarckshöhe) k. Jagniątkowa.
5. Górski obszar między Karpnikami a Miedzianką z grzbietem Rudaw Janowickich i wschodnim skrzydłem Karkonoszy.
6. Widok na Sedmidolí (Siedem Dolin) i wschodnie skrzydło Karkonoszy (strona południowa - Czeska) z Petrovej boudy.
Wszystko przyciąga wzrok, obiekty, wzgórza, miejscowości, rzeki, doliny, wsie, itp. Są pełne nazwy, także ukryte - wskazane, zaznaczone ścieżki , wysokości głównych gór. Dodano na dole niezbędne wyjaśnienia.
W tekstach z października 1873 r. w ,,RÜBEZAHL Der Schl. P.B.” pojawia się fotograf z Lwówka, R. Sachße. Być może to nasz Robert, który zainteresował się coraz lepszym sprzętem do fotografowania i zamienił ołówek na aparat? Byłby wtedy pierwszym fotografem w Lwówku. Robert Sachsse wyprzedził swoją działalnością o kilkanaście lat, powstałe w 1880 r. R.G.V., które uhonorowało go kamieniem pamiątkowym postawionym na Bucholcu. Po 1945 r. nadgorliwcy, przejęci partyjną propagandą zniszczyli napisy. Dobrze, że nie pomnik.
Napisano na podstawie artykułu opisującego nowo wydane panoramy w periodyku ,,RÜBEZAHL Der Schlesischen Provinzial Blätter” z maja 1873 r. [Tado]

 • /foto/9132/9132956m.jpg
  1895
 • /foto/5420/5420281m.jpg
  2015
 • /foto/5404/5404007m.jpg
  2015
 • /foto/7129/7129949m.jpg
  2017

Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa

Poprzednie: ul. Partyzantów Strona Główna Następne: ul. Lubańska